пʼятницю, 3 квітня 2015 р.

ПЕРЕЛІК ВНЗ, у яких проводиться педагогічний експеримент

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ


26.04. 2004р.                                                                              м. Київ № 335

Про створення Координаційної ради
з розвитку системи дистанційного
навчання при Міністерстві освіти і науки



     На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.03 №1494 “Про затвердження Програми розвитку системи дистанційного навчання на 2004–2006 роки”, наказів Міністерства освіти і науки України від 04.12.03 №802 “Про затвердження Заходів щодо реалізації Програми розвитку системи дистанційного навчання на 2004– 2006 роки” та від 21.01.04 № 40 “Про затвердження Положення про дистанційне навчання”, а також враховуючи пропозиції міністерств та відомств

 
НАКАЗУЮ:


     1. Створити при Міністерстві освіти і науки України Координаційну раду з розвитку системи дистанційного навчання (далі – Координаційна рада).

     2. Затвердити склад Координаційної ради, що додається.

     3. Затвердити Положення про Координаційну раду, що додається.

     4. Доручити Координаційній раді організацію робіт за конкретними напрямами розвитку системи дистанційного навчання, для чого:
     4.1. Створити при Координаційній раді комісії з питань:
     · нормативно-правового та організаційного забезпечення;
     · науково-методичного забезпечення;
     · системотехнічного забезпечення та стандартизації дистанційного навчання;
     · матеріально-технічного забезпечення;
     · кадрового забезпечення СДН;
     · моніторингу якості, експертизи і сертифікації дистанційного навчання.
     4.2. У місячний термін надати пропозиції щодо складу комісій та розробити відповідні Положення.

     5. Вважати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства освіти і науки України від 26.02.01 № 91 “Про створення Координаційної ради Міністерства освіти і науки України з питань дистанційної освіти”.

     6. Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника Міністра Степка М.Ф.


      Міністр                                                                         В.Г. Кремень
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом МОН України
від 26.04.2004р. № 335
ПОЛОЖЕННЯ
про Координаційну раду з розвитку дистанційного навчання

1. Загальні положення

     1.1. Координаційна рада з розвитку дистанційного навчання (далі – Координаційна рада) створена на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.03 №1493 “Про затвердження Програми розвитку системи дистанційного навчання на 2004–2006 роки” (далі – Програма), наказів Міністерства освіти і науки України від 04.12.03 № 802 “Про затвердження Заходів щодо реалізації Програми розвитку системи дистанційного навчання на 2004–2006 роки” та від 21.01.04 №40 “Про затвердження Положення про дистанційне навчання”.
     1.2. Координаційна рада є міжвідомчим дорадчим органом при Міністерстві освіти і науки України, який забезпечує координацію робіт з формування і реалізації державної політики щодо розвитку системи дистанційного навчання (далі – СДН).
     1.3. Координаційна рада в своїй діяльності керується законами України, указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами та розпорядженнями Міністерства освіти і науки України та цим Положенням.
     1.4. Рішення Координаційної ради реалізуються через накази Міністерства освіти і науки України.
 
2. Завдання Координаційної ради


     2.1. Забезпечення координації дій Міністерства освіти і науки України та інших центральних органів виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні навчальні заклади, щодо розвитку СДН, зокрема виконання заходів Програми.
     2.2 Розроблення механізму взаємодії навчальних закладів різного відомчого підпорядкування та організаційно-правових форм власності, які впроваджують дистанційну форму навчання, щодо:
     · створення науково-методичного забезпечення СДН та стандартів на технології дистанційного навчання;
     · створення навчальних дистанційних курсів і організації спільного дистанційного навчання;
     · проведення науково-практичних конференцій, семінарів, круглих столів, що стосуються проблем дистанційного навчання;
     · підготовки фахівців з питань організації та технологій дистанційного навчання.
     2.3. Створення при Координаційній раді комісій, які є окремими організаційними структурами, що вирішують питання розвитку СДН за такими основними напрямами:
     -нормативно-правового та організаційного забезпечення;
     -науково-методичного забезпечення;
     -системотехнічного забезпечення та стандартизації дистанційного навчання;
     -матеріально-технічного забезпечення;
     -кадрового забезпечення;
     -моніторингу якості, експертизи та сертифікації дистанційного навчання.
     За необхідності Координаційна рада може створювати інші комісії.
     2.4. Розроблення стратегічних планів розвитку СДН.
     2.5. Забезпечення моніторингу розвитку СДН та виконання завдань Програми.
     2.6. Забезпечення популяризації дистанційної форми навчання через засоби масової інформації, наукові та популярні видання.
 
3. Функції Координаційної ради


     Відповідно до сформульованих завдань Координаційна рада виконує такі функції:
     3.1. Розглядає питання з координації діяльності Міністерства освіти і науки України та інших центральних органів виконавчої влади щодо розвитку СДН, зокрема виконання заходів Програми.
     3.2. Розробляє принципи взаємодії у межах СДН навчальних закладів різного відомчого підпорядкування та організаційно-правових форм власності.
     3.3. Створює комісії при Координаційній раді і відповідає за ефективність їхнього функціонування.
     3.4. Забезпечує організацію і проведення науково-практичних конференцій, “круглих столів” з проблем дистанційного навчання, популяризує дистанційну форму навчання через засоби масової інформації.
     3.5. Затверджує щорічні плани розвитку СДН та перелік виконавців заходів Програми.
     3.6. Аналізує результати розвитку СДН, зокрема виконання заходів Програми.
     3.7. Розробляє рекомендації щодо формування та ефективного використання фінансових і матеріальних ресурсів, необхідних для діяльності СДН, включаючи виконання Програми.
     3.8. Сприяє створенню українського ринку освітніх послуг дистанційного навчання та його інтеграції у світовий освітній простір.
     3.9. Розробляє та подає на розгляд Кабінету Міністрів України Програму створення і розвитку системи відкритої освіти на базі СДН.
 
4. Права Координаційної ради


     4.1. Заслуховувати керівників комісій при Координаційній раді.
     4.2. Брати участь у засіданнях і “круглих столах” з питань дистанційного навчання, що проводяться Міністерством освіти і науки України та іншими центральними органами виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні навчальні заклади і задіяні у виконанні Програми.
     4.3. Робити офіційні запити до навчальних закладів, наукових установ та організацій системи освіти, які беруть участь у формуванні СДН, щодо надання останніми інформації про їхню діяльність у межах СДН.
     4.4. Залучати (за домовленістю) до виконання заходів Програми вітчизняних провідних фахівців з питань дистанційного навчання відповідного профілю, а також спеціалістів із міжнародних організацій, які опікуються проблемами розвитку дистанційного навчання на міжнародному рівні.
     4.5. Проводити всебічний аналіз стану розвитку СДН та представляти його результати керівництву Міністерства освіти і науки України та інших центральних органів виконавчої влади, що задіяні у формуванні СДН, зокрема виконанні Програми.
 
5. Структура і організація роботи Координаційної ради


     5.1. Координаційна рада утворюється у складі Голови, його заступників, секретаріату та членів Координаційної ради.
     5.2. Персональний склад Координаційної ради затверджується наказом Міністерства освіти і науки України.
     5.3. Для реалізації організаційного забезпечення роботи утворюється секретаріат під керівництвом вченого секретаря, склад якого затверджується Координаційною радою.
     5.4. Координаційна рада здійснює свою діяльність згідно з планом роботи, що затверджується Головою Координаційної ради, у формі очних засідань і семінарів, а також поточної інтерактивної взаємодії її членів через Інтернет (чат, форум, Е-mail).
     5.5. Очні засідання Координаційної ради проводяться Головою або за його дорученням одним із заступників не рідше одного разу на півроку, зокрема, для аналізу результатів діяльності за минулий звітний період та затвердження плану робіт на наступний термін.
     5.6. Рішення Координаційної ради приймаються на її засіданнях більшістю голосів за умови участі у голосуванні більше половини членів.
     5.7. Засідання Координаційної ради оформлюються протоколами, які підписуються Головою або його заступником і вченим секретарем.
     5.8. У періоди між засіданнями Координаційної ради роботу за затвердженими планами забезпечують секретаріат Координаційної ради та Український центр дистанційної освіти НТУУ “КПІ”.
     5.9. Зміни у складі Координаційної ради (крім Голови і його заступників) затверджуються рішеннями самої Координаційної ради. Голова і його заступники призначаються і звільняються від виконання своїх обов’язків наказами Міністерства освіти і науки України.
     5.10. Зміни та доповнення до цього Положення вносяться наказом Міністерства освіти і науки України.


     Директор
     департаменту вищої освіти                                                                            Я.Я. Болюбаш


 


     24.11. 2004 р. м. Київ № 880
 
Про створення Українського інституту інформаційних технологій
в освіті Національного технічного університету України
“Київський політехнічний інститут”

     З метою ефективного запровадження інформаційно-комунікаційних технологій (далі – ІКТ) в освіту з урахуванням позитивного досвіду діяльності Українського центру дистанційної освіти (УЦДО) Національного політехнічного університету України “Київський політехнічний інститут”
 
Наказую:

     1. Створити у складі Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут” Український інститут інформаційних технологій в освіті (УІІТО).
     2. Покласти на УІІТО функції УЦДО, що визначені наказом МОН від 07.07. 2000 року №293 “Про створення Українського центру дистанційної освіти” та Постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2003 p. № 1494 щодо реалізації Програми розвитку системи дистанційного навчання на 2004–2006 роки.
     3. Встановити, що основними завданнями УІІТО є:
     * участь у розробленні стратегічних планів і програм щодо інтегрування ІКТ в систему освіти України;
     * участь у підготовці проектів нормативно-правових документів щодо впровадження і застосування ІКТ в освіті, рекомендацій щодо організації, адміністрування та фінансування у сфері ІКТ в освіті;
     * розроблення організаційного і науково-методичного забезпечення та комплексних програмно-технічних рішень для систем ІКТ;
     * сприяння адаптуванню і впровадженню міжнародних стандартів в ІКТ;
     * розроблення сучасних програмних засобів навчального призначення та контролю знань, а також програмного забезпечення освітньої галузі;
     * надання освітніх послуг з використанням ІКТ;
     * розроблення проектів впровадження ІКТ в освітній галузі;
     * здійснення маркетингових досліджень розвитку освітнього ринку, що пов’язаний з впровадженням ІКТ, технологій дистанційного навчання та відкритої освіти;
     * впровадження відкритої освіти, ІКТ та технологій дистанційного навчання;
     * здійснення за дорученням МОН робіт з сертифікації, експертизи та тестування в освітній галузі;
     * участь у розробленні заходів щодо захисту авторських прав і об’єктів інтелектуальної власності у сфері ІКТ в освіті;
     * здійснення за дорученням МОН координації діяльності навчальних закладів щодо впровадження ІКТ і технологій дистанційного навчання;
     * участь в інтегруванні національної освітньої системи до світового науково-освітнього простору.
     4. Фінансування УІІТО здійснювати в межах бюджетних призначень, що виділяються на утримання Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут” та коштів спеціального фонду.
     5. Ректору Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут” Згуровському М.З.:
     5.1. Здійснити організаційні заходи щодо створення та діяльності УІІТО.
     5.2. Розробити та подати на затвердження Положення про УІІТО .
     5.3. Внести відповідні зміни до Статуту університету.
     6.Визнати таким, що втратив чинність наказ МОН від 07.07. 2000 року №293 „Про створення Українського центру дистанційної освіти”.
     7.Адміністративно-господарському департаменту (Ханюк В.А.) зробити відмітку на наказі МОН від 07.07. 2000 року №2 93 про втрату його чинності.
     8. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Степка М.Ф.

      Міністр                                                                                                В.Г. Кремень
 
Затверджую
Міністр освіти і науки України
В.Г. Кремень
24.11. 2004 p.
ПОЛОЖЕННЯ
про Український інститут інформаційних технологій
в освіті Національного технічного університету України
“Київський політехнічний інститут”

1. Загальні положення

     1.1. Український інститут інформаційних технологій в освіті (далі – УІІТО) є структурним підрозділом Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут” (далі – НТУУ “КПІ”), який створений згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 24.11. 2004 р. № 880.
     1.2. УІІТО має окремі права юридичної особи, діє та вступає в договірні стосунки з третіми особами за дорученням ректора НТУУ “КПІ”.
     1.3. УІІТО перебирає на себе функції, що були покладені на Український центр дистанційної освіти Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут”, наказом МОН від 7 липня 2000 року №293 “Про створення Українського центру дистанційної освіти”, а також Постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2003 p. № 1494 щодо реалізації Програми розвитку системи дистанційного навчання на 2004–2006 роки.
     1.4. У складі УІІТО створюється центр дистанційного навчання як окремий структурний підрозділ без права юридичної особи, на який покладаються функції сприяння розвитку дистанційного навчання.
     1.5. УІІТО у своїй діяльності керується Конституцією України, чинним законодавством України, нормативними документами МОНУ, Статутом НТУУ “КПІ” та цим Положенням.
     1.6. Адреса УІІТО: НТУУ “КПІ”, корп. 1, пр-т Перемоги, 37, 03056, м. Київ.
 
2. Мета і основні завдання

     2.1. Метою діяльності УІІТО є:
     · підвищення якості освіти, розширення доступу представників різних вікових груп та верств населення до освітніх ресурсів, а також створення умов для безперервного навчання впродовж усього життя за рахунок ефективного інтегрування інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) в освітню сферу;
     · здійснення за дорученням МОНУ завдань з координації діяльності навчальних закладів у питаннях впровадження ІКТ в освітній процес.
     2.2. До основних завдань УІІТО належать:
     2.2.1. Участь у розробленні стратегічних планів і програм щодо інтегрування ІКТ в систему освіти України;
     2.2.2. Участь у підготовці проектів нормативно-правових документів щодо впровадження і застосування ІКТ в освіті;
     2.2.3. Участь у розробленні рекомендацій щодо організації, адміністрування та фінансування у сфері ІКТ в освіті;
     2.2.4. Розроблення організаційного і науково-методичного забезпечення та комплексних програмно-технічних рішень для:
     -системи відкритої освіти і дистанційного навчання;
     -системи підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації кадрів щодо впровадження ІКТ та технологій дистанційного навчання в навчальних закладах;
     -науково-освітнього веб-порталу;
     -мережі електронних бібліотек;
     -системи сертифікації програмних засобів навчального призначення (дистанційних курсів, електронних підручників, комп’ютерних ігор, імітаторів і тренажерів, тестових систем тощо) та експертизи у сфері ІКТ в освіті;
     -системи автоматизованого комп’ютерного тестування – контролю якості знань, умінь і навичок на всіх рівнях освіти;
     -системи моніторингу інтегрування ІКТ в освіту на всіх її рівнях;
     -системи управління в освітній сфері з використанням ІКТ;
     -системи освіти людей з особливими потребами з використанням ІКТ.
     2.2.5. Сприяння адаптуванню і впровадженню міжнародних стандартів на ІКТ, зокрема на технології дистанційного навчання.
     2.2.6. Розроблення сучасних програмних засобів навчального призначення та контролю знань (дистанційних курсів, електронних підручників, комп’ютерних ігор і тренажерів, тестових систем тощо), а також іншого програмного забезпечення для освітньої сфери.
     2.2.7. Здійснення навчання:
     · слухачів курсів з підвищення кваліфікації у сфері ІКТ в освіті;
     · слухачів, що навчаються за дистанційними курсами;
     · громадян, що підвищують свою комп’ютерну грамотність (включаючи програми ECDL).
     2.2.8. Консультування і надання методичної допомоги щодо питань, пов’язаних із інтегруванням ІКТ в освіту.
     2.2.9. Розроблення для навчальних закладів проектів впровадження ІКТ в освітній процес.
     2.2.10. Здійснення маркетингових досліджень розвитку освітнього ринку, що пов’язаний з впровадженням відкритої освіти, ІКТ та технологій дистанційного навчання.
     2.2.11. Здійснення за дорученням Координаційної Ради з розвитку системи дистанційного навчання при МОНУ робіт з сертифікації, експертизи та тестування в освітній сфері.
     2.2.12. Участь у розробленні заходів щодо захисту авторських прав і об’єктів інтелектуальної власності у сфері ІКТ в освіті.
     2.2.13. Здійснення за дорученням МОНУ координування діяльності навчальних закладів щодо впровадження ІКТ і технологій дистанційного навчання в освітній процес.
     2.2.14. Сприяння участі вищих навчальних закладів у роботі Міжнародного об’єднання “Центрально-східно-європейський віртуальний університет” (CEEVU) та їх взаємодії з координаційним центром CEEVU, що створений у НТУУ “КПІ”.
     2.2.15. Участь у інтегруванні національної освітньої системи до світового науково-освітнього простору.
 
3. Напрями діяльності УІІТО

     3.1. УІІТО здійснює свою діяльність за наступними напрямами:
     · науково-технологічна та науково-методична діяльність, спрямована на забезпечення інтегрування ІКТ в освіту на всіх її рівнях;
     · освітня діяльність, орієнтована на підвищення кваліфікації працівників освіти для впровадження і ефективного використання ними в освітній сфері ІКТ та технологій дистанційного навчання;
     · науково-виробнича діяльність, спрямована на розроблення програмних засобів навчального призначення та іншого програмного забезпечення для освітньої сфери;
     · діяльність, спрямована на контроль якості навчання та ефективності впровадження ІКТ і технологій дистанційного навчання у навчальних закладах різних освітніх рівнів;
     · міжнародна діяльність, орієнтована на забезпечення інтегрування національної освітньої системи у світовий освітній простір.
 
4. Організаційно-правовий статус

     4.1. УІІТО як структурний підрозділ НТУУ “КПІ” може мати з дозволу ректора НТУУ “КПІ” (далі – Ректор) відокремлене майно; створювати і користуватись власною символікою, емблемами та іншими зовнішніми атрибутами, зразки яких затверджуються Радою УІІТО; мати власні печатку, штампи, бланки зі своїм найменуванням; мати реєстраційний субрахунок у розрахунковому рахунку НТУУ “КПІ”.
     4.2. УІІТО за рішенням Ради УІІТО може створювати свої територіально відокремлені структурні підрозділи в інших навчальних закладах, організаціях і установах згідно з чинним законодавством України.
     4.3. Освітня діяльність УІІТО здійснюється у межах обсягу ліцензій, що надані НТУУ “КПІ”.
 
5. Організаційна структура та управління

     5.1. Вищим органом діяльності УІІТО є Рада УІІТО, склад якої затверджується наказом Ректора.
     5.2. До компетенції Ради відносяться:
     · розроблення і затвердження концептуальних засад та планів розвитку УІІТО;
     · затвердження зразків логотипу, символіки, зразків бланків, печатки, штампу та іншої атрибутики УІІТО;
     · розроблення пропозицій відносно створення територіально відокремлених структурних підрозділів у інших організаціях, установах, навчальних закладах;
     · розроблення пропозицій щодо структури УІІТО;
     · заслуховування звітів директора УІІТО щодо виконання його основних завдань і планів;
     · визначення кількісного та персонального складу Науково-методичної ради УІІТО.
     5.3. Виконавчим органом УІІТО є дирекція, яку очолює директор.
     5.4. Директор УІІТО підпорядковується Ректору, призначається на посаду і звільняється з посади наказами НТУУ “КПІ” за узгодженням з МОНУ.
     5.5. До компетенції директора належать:
     - користування реєстраційним субрахунком і підпис документів у межах затвердженого кошторису УІІТО;
     - вирішення питань фінансово-господарської діяльності;
     - підписання наказів і документів, що стосуються безпосередньо діяльності УІІТО, згідно з цим Положенням та іншими нормативними документами;
     - укладення з підприємствами договорів на виконання науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, договорів на навчання і договорів з господарських питань;
     - розроблення та подання на затвердження Ректору організаційної структури і структури управління УІІТО, а також штатного розкладу його структурних підрозділів, зокрема відокремлених;
     - формування кадрового складу УІІТО та затвердження посадових інструкцій;
     - подання Ректору клопотань про прийом, звільнення з роботи та накладання стягнень на працівників УІІТО.
     5.6. При УІІТО створюється Науково-методична рада, завдання якої полягають у:
     - аналізі та оцінюванні результатів виконання завдань;
     - розробленні механізмів, форм і методів ефективного впровадження в практику результатів виконаних розробок і проведених досліджень;
     - наданні рекомендацій Раді та дирекції УІІТО щодо пріоритетних напрямів наукової, освітньої та науково-виробничої діяльності.
     5.7. Кількісний та персональний склад Науково-методичної ради визначається Радою УІІТО.
 
6. Фінансування

     6.1. Фінансування УІІТО здійснюється за рахунок бюджетних призначень, що виділяються на утримання НТУУ “КПІ” та коштів спеціального фонду, а саме:
     · плати за навчання студентів і слухачів;
     · плати за виконання господарських договорів;
     · добровільних внесків і пожертв фізичних та юридичних осіб;
     · отримання грантів;
     · інших надходжень, що не заборонені чинним законодавством.
     6.2. Кошти УІІТО зберігаються на реєстраційному субрахунку розрахункового рахунку НТУУ “КПІ”.
 
7. Реорганізація та ліквідація


     7.1. Припинення діяльності УІІТО може здійснюватись у разі його ліквідації або реорганізації за рішенням Міністерства освіти і науки України.


 


     від 8 вересня 2004 р. № 1182
     Київ
 
Про затвердження Державної програми інформатизації
та комп’ютеризації вищих навчальних закладів
I–II рівнів акредитації на 2005–2008 роки

     Кабінет Міністрів України п о с т а н о в л я є:

     1. Затвердити Державну програму інформатизації та комп’ютеризації вищих навчальних закладів I–II рівнів акредитації на 2005–2008 роки (далі – Програма), що додається.
     2. Міністерству освіти і науки, іншим центральним органам виконавчої влади, до сфери управління яких належать вищі навчальні заклади I–II рівнів акредитації, передбачати, починаючи з 2006 року в проектах Державного бюджету України, видатки на виконання Програми та забезпечити в установленому порядку її фінансування.
     3. Міністерству освіти і науки щороку до 1 лютого подавати Кабінету Міністрів України інформацію про стан виконання Програми.

      Прем’єр-міністр України                                                                                     В.ЯНУКОВИЧ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Кабінету Міністрів України
від 8 вересня 2004 р. № 1182
 
ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА
інформатизації та комп’ютеризації вищих навчальних
закладів I–II рівнів акредитації на 2005–2008 роки
1. Мета та основні завдання

     Метою цієї Програми є забезпечення вищих навчальних закладів I–II рівнів акредитації (далі – вищі навчальні заклади) сучасними засобами інформатизації та інформаційними технологіями, що сприятиме значному підвищенню якості професійної підготовки молодших спеціалістів.
     Основні завдання Програми:
     · об’єднання систем інформатизації навчальних закладів на базі загальнодержавних систем електронних комунікацій та засобів мережі Інтернет;
     · створення засобів дистанційного навчання студентів та післядипломної освіти;
     · створення і розвиток об’єднувальної комп’ютерної мережі вищих навчальних закладів;
     · удосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації педагогічних працівників;
     · інформатизація навчально-виховного процесу.
 
2. Етапи виконання Програми


     Програма виконується поетапно.
     Перший етап (2005 рік):
     · проведення моніторингу рівня забезпечення вищих навчальних закладів сучасними засобами інформатизації та інформаційними технологіями;
     · підготовка приміщень у вищих навчальних закладах для розміщення комп’ютерної техніки, перепідготовка викладачів інформатики та інформаційних технологій, проведення тендерів на поставку та обслуговування комп’ютерної техніки.
     Другий етап (2006–2007 роки) – забезпечення вищих навчальних закладів комп’ютерною технікою та створення інформаційного ресурсу програмного забезпечення, регіональних комп’ютерних центрів, обладнаних сучасними засобами комп’ютерної і телекомунікаційної техніки, організація проведення на їх базі підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації педагогічних працівників.
     Третій етап (2008 рік) – завершення роботи із забезпечення вищих навчальних закладів комп’ютерною технікою, створення єдиної інформаційної бази даних.
 
3. Норми забезпечення комп’ютерною технікою

     Норми забезпечення комп’ютерною технікою вищих навчальних закладів встановлюються з розрахунку 1одиниця не більш як на 15 студентів.
     Навчальний комп’ютерний комплекс складається з 15 одиниць комп’ютерної техніки для студентів і 1 оди-ниці – для викладача. Сервер повинен бути відокремлений від робочого місця викладача. Усього в комплексі повинно бути 17 одиниць комп’ютерної техніки.
     Виходячи із зазначених норм, проводиться розрахунок кількості навчальних комп’ютерних комплексів, необхідної для вищих навчальних закладів.
     План забезпечення вищих навчальних закладів навчальними комп’ютерними комплексами наведено у додатку 1.
 
4. Фінансове забезпечення виконання Програми

     Фінансування Програми здійснюється МОН, починаючи з 2006 року, у межах видатків, передбачених у державному бюджеті на відповідні цілі.
     Для фінансування заходів, визначених Програмою, необхідні кошти в обсязі близько 169057 тис. гривень, у тому числі на придбання комп’ютерної техніки – 147672 тис. гривень (з розрахунку усередненої вартості одиниці комп’ютерної техніки – 3500 гривень) та створення інформаційного ресурсу – 21385 тис. гривень. Показники вартості здійснення заходів визначено у цінах 2004 року.
     Орієнтовний обсяг фінансування наведено у додатку 2.
 
5. Управління і контроль за виконанням Програми

     Замовником Програми є МОН, який відповідно до своїх повноважень здійснює управління і контроль за її виконанням, виступає розпорядником коштів державного бюджету, несе відповідальність за їх ефективне використання.
     Програма виконується шляхом укладення на тендерній основі договорів про забезпечення вищих навчальних закладів комп’ютерною технікою та створення інформаційного ресурсу.
     МОН та інші центральні органи виконавчої влади, до сфери управління яких належать вищі навчальні заклади:
     визначають перелік вищих навчальних закладів, які забезпечуються комп’ютерною технікою, створюючи пріоритетні умови для закладів, розміщених у сільській місцевості;
     визначають виконавця і доручають провести закупівлю комп’ютерної техніки;
     забезпечують постійне науково-технічне супроводження Програми.
     Центральні органи виконавчої влади до сфери управління, яких належать вищі навчальні заклади, щороку до 1 січня подають МОН інформацію про хід виконання завдань, визначених Програмою.
     Контроль за використанням бюджетних коштів, спрямованих на забезпечення виконання Програми, здійснюється у порядку, встановленому бюджетним законодавством.
 
6. Очікувані результати

     У результаті здійснення визначених у Програмі заходів буде створено умови для:
     збільшення кількості навчальних закладів, підключених до мережі Інтернет;
     створення інформаційного ресурсу в системі вищої освіти;
     запровадження нових підходів до організації навчально-виховного процесу шляхом використання сучасних засобів інформатизації та забезпечення доступу до вітчизняного і світового інформаційного ресурсу;
     створення загальнодержавної системи інформатизації вищих навчальних закладів з централізованим інформаційним ресурсом;
     запровадження дистанційного навчання в системі вищих навчальних закладів;
     поліпшення якості підготовки фахівців.
 


     від 8 вересня 2004 р. № 1183
     Київ
 
Про затвердження Державної програми розвитку
вищої освіти на 2005–2007 роки

     Кабінет Міністрів України п о с т а н о в л я є:

     1. Затвердити Державну програму розвитку вищої освіти на 2005–2007 роки (далі – Програма), що додається.
     2. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, відповідальним за виконання Програми, передбачати під час формування проектів Державного бюджету України на 2005–2007 роки видатки на її виконання.
     3. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям передбачати у проектах місцевих бюджетів на 2005–2007 роки кошти на виконання Програми.
     4. Центральним органам виконавчої влади, до сфери управління яких належать вищі навчальні заклади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям інформувати щороку до 1 грудня Міністерство освіти і науки про хід виконання Програми.
     Міністерству освіти і науки інформувати щороку до 20 грудня Кабінет Міністрів України про хід виконання Програми.

      Прем’єр-міністр України                                                                                В. ЯНУКОВИЧ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 р. № 1183
 
ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА
розвитку вищої освіти на 2005–2007 роки

     Затвердження цієї Програми зумовлено необхідністю реалізації сучасної політики і стратегії держави, спрямованих на подальшу розбудову національної системи вищої освіти, адаптацію її до соціально орієнтованої економіки, інтеграцію у європейське і світове співтовариство.
     Глобалізація економіки, демократизація суспільства, поглиблення інформатизації, посилення конкуренції на ринку освітніх послуг створюють певні труднощі для системи вищої освіти на перехідному етапі. Під впливом внутрішніх і зовнішніх факторів з’явилася потреба у ґрунтовному розробленні політики реформування галузі, в центрі уваги якої перебувала б людина, її інтелектуальний розвиток.
 
Мета і основні завдання Програми

     Метою Програми є нарощування потенціалу вищої освіти, усунення причин, які уповільнюють її адаптацію до соціально орієнтованої ринкової економіки, інтеграцію у європейський і світовий освітній простір, розширення доступу громадян до здобуття вищої освіти, підвищення якості вищої освіти, удосконалення механізмів управління і фінансування, здійснення заходів щодо соціального захисту учасників навчально-виховного процесу, посилення соціального партнерства з роботодавцями у сфері формування якісної та конкурентоспроможної робочої сили на ринку праці.
     Основними завданнями Програми є:
     · створення сучасної нормативно-правової бази для розвитку вищої освіти;
     · удосконалення управління та організаційної структури системи вищої освіти з урахуванням підвищення рівня мобільності студентів, випускників, науково-педагогічних працівників і науковців вищих навчальних закладів на ринку освітніх послуг та ринку праці, підвищення економічності та результативності системи вищої освіти;
     · створення умов для ефективної освітньої діяльності через формування необхідного ресурсного забезпечення, посилення ролі університетів як осередків інтеграції системи вищої освіти у європейський і світовий освітній простір;
     · посилення соціального партнерства та сприяння інтеграційним процесам з іншими освітніми галузями, науковими установами, роботодавцями;
     ·розширення доступу громадян до здобуття вищої освіти, вдосконалення механізму добору та залучення обдарованих дітей до навчання у вищих навчальних закладах, надання випускникам можливості для працевлаштування за фахом, продовження освіти у подальшому;
     · диверсифікація вищої освіти та збільшення обсягів підготовки і перепідготовки фахівців в умовах прискорення структурного та інноваційного розвитку економіки;
     · забезпечення інноваційного розвитку вищої освіти та його випереджувального характеру; поглиблення міжнародного співробітництва, входження системи вищої освіти в європейський і світовий освітній та науковий простір, розширення участі вищих навчальних закладів, науковців і студентів у міжнародних освітянських і наукових проектах;
     · здійснення заходів щодо соціального захисту учасників навчально-виховного процесу.
     Програма дасть змогу сконцентрувати зусилля центральних і місцевих органів виконавчої влади, громадськості на виконанні визначених завдань та забезпечити ефективне здійснення державної політики у сфері вищої освіти і реалізацію середньострокової стратегії її розвитку на 2005–2007 роки.
 
Координація і контроль за виконанням Програми


     Координація і контроль за виконанням Програми покладаються на МОН.
     Для забезпечення організації виконання Програми МОН утворює міжвідомчу робочу групу.
 
Фінансове забезпечення


     Фінансове забезпечення виконання Програми здійснюється в межах асигнувань, передбачених міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям, відповідальним за виконання Програми, у державному і місцевих бюджетах.
      Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації щороку передбачають у проектах відповідних бюджетів кошти на виконання завдань і заходів, визначених Програмою.
     Орієнтовні обсяги та джерела фінансування Програми наводяться у додатку.
 
Очікувані результати


     Виконання Програми забезпечить:
     · підвищення індексу людського розвитку та індексу рівня освіти регіонів, усунення нерівномірності регіонального розподілу потенціалу вищої освіти;
     · адекватність підготовки та перепідготовки фахівців до розв’язання проблем реформування економіки;
     · підвищення якості підготовки та перепідготовки фахівців з вищою освітою, усунення бар’єрів у взаємному визнанні дипломів про вищу освіту;
     · узгодження потреб ринку освітніх послуг та ринку праці, поліпшення ситуації з працевлаштуванням випускників, надання їм першого робочого місця;
     · поліпшення фінансового, матеріально-технічного і кадрового забезпечення вищих навчальних закладів та закладів післядипломної освіти, посилення соціального захисту учасників навчально-виховного процесу;
     · створення передумов для входження України в європейський освітній та культурний простір.
 
Заходи щодо забезпечення розвитку вищої освіти


     1. Внести на розгляд Верховної Ради України проекти законів України “Про післядипломну освіту”, “Про стимулювання участі роботодавців у підготовці та перепідготовці кадрів, в освітніх і наукових проектах”, “Про середню спеціальну освіту”, а також про внесення змін до законів України “Про освіту”, “Про вищу освіту” та “Про професійно-технічну освіту”.
                МОН, Мінекономіки, Мінфін, Мінпраці, інші центральні
                органи виконавчої влади.
                2005 рік.
     2. Здійснити поетапну передачу до сфери управління МОН вищих навчальних закладів, які перебувають у сфері управлінні інших центральних органів виконавчої влади, з урахуванням специфіки підготовки фахівців.
                МОН, Мінекономіки, Мінфін, інші центральні органи
                виконавчої влади.
                2005–2007 роки.
     3. Внести пропозиції щодо передачі на баланс вищих навчальних закладів об’єктів експериментальної і промислової бази непрацюючих державних підприємств, а також вивільнених приміщень для створення науково-дослідних центрів, лабораторій та інших наукових підрозділів.
                МОН, Мінфін, Мінекономіки, Фонд державного майна,
                інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів
                Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та
                Севастопольська міські держадміністрації.
                2006 рік.
     4. Внести пропозиції щодо зміни статусу вищих навчальних закладів I–II рівнів акредитації (училищ, технікумів, коледжів) з урахуванням їх ролі у розв’язанні сучасних освітніх завдань та забезпеченні галузей економіки фахівцями.
                МОН, Мінекономіки, Мінфін, інші центральні органи
                виконавчої влади.
                2005 рік.
     5. Привести Державний класифікатор професій у відповідність з потребами внутрішнього та зовнішнього ринку праці; розробити з урахуванням запровадження дворівневої системи підготовки фахівців, підвищення рівня мобільності студентів, випускників, науково-педагогічних працівників і науковців новий перелік напрямів підготовки та спеціальностей фахівців з вищою освітою і перелік академічних та професійних кваліфікацій.
                МОН, Мінпраці, інші центральні органи виконавчої влади.
                2005–2006 роки.
     6. Забезпечити підвищення якості професійно-практичної підготовки учасників навчально-виховного процесу, посилення партнерських зв’язків з роботодавцями, залучення їх до формування змісту вищої освіти, проведення практики студентів, стажування викладачів; створення у вищих навчальних закладах центрів просування по службі з базою даних про робочі місця, надання консалтингових послуг студентам з питань майбутньої діяльності.
                МОН, Мінпраці, Мінфін, Мінекономіки, інші центральні
                органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної
                Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська
                міські держадміністрації.
                2005–2007 роки.
     7. Забезпечити оптимізацію структури вищої освіти і обсягів підготовки та перепідготовки кадрів з вищою освітою з урахуванням інноваційного розвитку економіки, надання державної підтримки підготовці фахівців за напрямами та спеціальностями, які стимулюють розвиток пріоритетних базових галузей економіки у форматі “наука – освіта – технології” через інтеграційні зв’язки з наукою та виробництвом.
                МОН, Мінфін, Мінекономіки, інші центральні органи
                виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки
                Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські
                держадміністрації.
                2005–2007 роки.
     8. Забезпечити інноваційний характер розвитку вищої освіти, впровадження активних інформаційних, телекомунікаційних технологій, інтерактивних форм і методів навчання, гнучких навчальних програм перепідготовки, вивчення, узагальнення та обміну позитивним вітчизняним і зарубіжним досвідом, нарощування та модернізацію обчислювальної техніки і програмного забезпечення, підвищення ефективності їх використання в навчальному процесі.
                МОН, Мінфін, Мінекономіки, інші центральні органи
                виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки
                Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські
                держадміністрації.
                2005–2007 роки.
     9. Удосконалити механізм професійної орієнтації, добору та залучення обдарованих дітей, зокрема з сільської місцевості, до здобуття освіти у вищих навчальних закладах, забезпечити сприяння розвитку здібностей та мотивації в процесі навчання, надання адресної соціальної, психологічної та матеріальної допомоги і підтримки.
                МОН, інші центральні органи виконавчої влади.
                2005–2007 роки.
     10. Створити національну систему зовнішнього оцінювання та моніторингу якості освіти, здійснити поетапне впровадження зовнішнього оцінювання.
                МОН, Мінфін, Мінекономіки, інші центральні органи
                виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки
                Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські
                держадміністрації.
                2005–2007 роки.
     11. Забезпечити посилення ролі університетського сектору у формуванні інтелектуального потенціалу нації, підвищення суспільної відповідальності університетів за надання якісних освітніх та наукових послуг, активізувати участь і підвищити роль університетів у розв’язанні освітніх, соціальних, економічних проблем на регіональному та загальнодержавному рівні, інтеграції системи вищої освіти у європейський і світовий простір; внести пропозиції щодо удосконалення організаційної структури та функцій регіонального університету; спрощення механізму вступу до вищих навчальних закладів із запровадженням конкурсу атестатів з профільних навчальних дисциплін та єдиного вступного тестового іспиту.
                МОН, інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів
                Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та
                Севастопольська міські держадміністрації.
                2005–2007 роки.
     12. Запровадити механізм визначення рейтингу вищих навчальних закладів, проведення експертної атестації навчальних програм, порівняльного аналізу національної системи оцінювання якості вищої освіти і європейських норм, забезпечення доступності результатів моніторингу, що проводиться громадськістю.
                МОН, інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів
                Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації.
                2005–2007 роки.
     13. Створити сучасну інформаційну базу навчально-виховного процесу, забезпечити вищі навчальні заклади та заклади післядипломної освіти ліцензованими програмними продуктами, створити електронні каталоги та забезпечити доступ до інформаційної бази наукових бібліотек провідних зарубіжних університетів, електронного фонду навчальної літератури в мережі Інтернет.
                МОН, інші центральні органи виконавчої влади, до сфери
                управління яких належать вищі навчальні заклади та заклади
                післядипломної освіти.
                2006 рік.
     14. Забезпечити підвищення ефективності наукових досліджень, збільшення частки вищих навчальних закладів у виконанні державних цільових науково-технічних програм та проектів Державного фонду фундаментальних досліджень, зокрема разом з Національною та галузевими академіями наук, а також впровадження наукових та науково-дослідних розробок у навчальний процес, активізацію участі студентів у науково-дослідній роботі.
                МОН, Національна академія наук, Мінфін, Мінекономіки,
                інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів
                Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та
                Севастопольська міські держадміністрації.
                2005–2007 роки.
     15. Сприяти розширенню участі вищих навчальних закладів та закладів післядипломної освіти у виконанні міжнародних наукових, науково-технічних і навчальних програм і проектів шляхом підписання Україною міжнародних договорів про науково-технічне співробітництво; започаткувати надання студентам, аспірантам, докторантам державних стипендій на конкурсній основі для цільового навчання за кордоном.
                МОН, МЗС, Мінекономіки, Мінфін.
                2005–2007 роки.
     16. Удосконалити механізм розподілу випускників, які здобули вищу освіту за напрямами і спеціальностями педагогічного профілю за кошти державного бюджету, поетапно запроваджувати систему стимулювання таких випускників, першим робочим місцем яких є посада вчителя в сільському загальноосвітньому, дошкільному, позашкільному навчальному закладі, удосконалити механізм цільової підготовки фахівців для потреб села.
                МОН, Мінфін, Мінекономіки, інші центральні органи
                виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки
                Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські
                держадміністрації.
                2005–2007 роки.
     17. Забезпечити реалізацію стратегії орієнтації галузі на збереження та розвиток наукових і педагогічних шкіл, впровадження механізму об’єктивної оцінки і визнання здібностей викладачів до наукової та педагогічної діяльності, удосконалення механізму управління просуванням по службі та посилення мотивації до науково-педагогічної діяльності.
                МОН, інші центральні органи виконавчої влади, до сфери
                управління яких належать вищі навчальні заклади
                та заклади післядипломної освіти.
                2005–2007 роки.
     18. Сприяти соціальному захисту учасників навчально-виховного процесу; удосконалити механізм призначення стипендій, передбачивши його залежність від успіхів у навчанні та матеріального забезпечення студентів; визначити критерії оцінювання претендентів на отримання стипендії; запровадити дієвий механізм надання цільових пільгових кредитів для здобуття освіти студентами вищих навчальних закладів, передбачивши істотне збільшення видатків державного бюджету на ці цілі.
                МОН, Мінфін, Мінекономіки, Мінпраці.
                2005–2007 роки.


 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

м. Київ
20.10. 2004р. № 812

Про особливості впровадження
кредитно-модульної системи
організації навчального процесу


     З метою забезпечення проведення педагогічного експерименту щодо впровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу та на виконання Програми заходів щодо реалізації положень Болонської декларації в системі вищої освіти і науки України на 2004–2005 рр. (накази Міністерства освіти і науки від 23 січня 2004 року № 48, 49)
 
НАКАЗУЮ:


     1. Затвердити:
     · перелік вищих навчальних закладів, у яких проводиться педагогічний експеримент за напрямами і спеціальностями, що додається;
     · структуру інформаційного пакету напряму підготовки (спеціальності), що додається.
     2. Ректорам вищих навчальних закладів – учасників педагогічного експерименту:
     2.1. Забезпечити проведення педагогічного експерименту з кредитно-модульної системи організації навчального процесу за визначеними напрямами підготовки і спеціальностями.
     2.2. До 1 січня 2005 року розробити інформаційні пакети з напрямів (спеціальностей), за якими проводиться педагогічний експеримент.
     2.3. Створити тимчасові робочі групи для розробки змістових модулів за напрямами підготовки (спеціальностями), з яких проводиться експеримент.
     2.4. Забезпечити моніторинг результатів педагогічного експерименту та їх постійне висвітлення в науково-методичних виданнях, засобах масової інформації та на веб-сторінках вищих навчальних закладів. самостійної та індивідуальної роботи і контрольних заходів;
     · у навчальних та робочих планах експериментальних напрямів підготовки (спеціальностей) вводиться додаткова графа “Кредити ECTS”;
     · в академічній довідці в графі “Години” через дріб зазначається кількість кредитів ECTS, а в графі “Оцінки” через дріб – оцінка за шкалою ECTS.
     3. Встановити, що:
     · ціна кредиту ECTS для напрямів підготовки (спеціальностей), з яких проводиться педагогічний експеримент, складає 36 академічних годин. Нормативна кількість залікових одиниць на один навчальний рік – 60 кредитів ECTS;
     · кількість кредитів ECTS на навчальну дисципліну визначається діленням загального обсягу годин з навчальної дисципліни на ціну кредиту (з округленням до 0,5 кредиту). Загальний обсяг годин з навчальної дисципліни повинен включати час на проведення лекцій, практичних, семінарських та лабораторних занять, консультацій, практик,
     4. Ректорам регіональних базових вищих навчальних закладів:
     4.1. Забезпечити координацію з проведення педагогічного експерименту у регіональній групі вищих навчальних закладів та моніторинг його результатів.
     4.2. Систематично проводити методичні семінари з питань реалізації педагогічного експерименту.
     5. Департаменту вищої освіти (Болюбаш Я.Я.) спільно з науково-методичним центром вищої освіти (Левківський К.М.) та вищими навчальними закладами – учасниками педагогічного експерименту:
     5.1. До кінця 2004/05 навчального року упорядкувати термінологію кредитно-модульної системи організації навчального процесу та укласти тлумачний словник.
     6. Департаменту вищої освіти (Болюбаш Я.Я.) спільно з департаментом економіки і фінансування (Куліков П.М), юридичним відділом (Свириденко А.М.) адаптувати Договір про підготовку фахівців з вищою освітою на умовах повного відшкодування витрат на навчання (фізичними, юридичними особами) до вимог ECTS.
     7. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Степка М.Ф.
      Міністр                                                      В.Г. Кремень
 
ДОДАТОК
до наказу МОН України
від 20.10.04 № 812

ТИПОВА ФОРМА

 
Міністерство освіти і науки України


Назва навчального закладу


Назва факультету (інституту тощо)





EUROPEAN CREDIT TRANSFER SYSTEM





ECTS – ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПАКЕТ





Шифр та назва напряму підготовки (спеціальності)






2004
ПЕРЕЛІК ЕЛЕМЕНТІВ ІНФОРМАЦІЙНОГО ПАКЕТА

 

     ВСТУП. ЩО ТАКЕ ЕСТS ?
     І. НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
     А. Назва й адреса
     Б. Академічний календар
     В. Координатор ECTS від закладу
     Г. Загальний опис закладу
     Д. Процедура допуску до навчання
     II. ЗАГАЛЬНА ПРАКТИЧНА ІНФОРМАЦІЯ
     А. Формальності, прийняті в Україні, щодо прийому студентів
     Б. Як потрапити до закладу
     В. Вартість проживання
     Г. Забезпечення житлом
     Д. Здоров’я і страхування
     1. Медичне обслуговування
     2. Студенти з особливими потребами
     3. Страхування
     Е. Умови навчання
     1. Бібліотеки
     2. Навчально-лабораторна база
     Є. Інша практична інформація
     Ж. Позапрограмна діяльність і дозвілля
     III. ФАКУЛЬТЕТ (Інститут тощо)
     А. Загальний опис факультету (інституту тощо)
     Б. Ступенева структура
     1. Кваліфікації (освітня та професійна)
     2. Діаграма структури програми навчання
     В. Індивідуальні розділи програми навчання
     1. Ідентифікація
     2. Опис
     3. Рівень
     4. Обов’язкові чи вибіркові розділи програми навчання
     5. Викладацький склад
     6. Тривалість
     7. Форми та методи навчання
     8. Оцінювання
     9. Мова
     ІV. СЛОВНИК
 
Роз’яснення до змісту
інформаційного пакета


     Вищий навчальний заклад, що використовує ЕСТS, випускає інформаційні пакети з кожного напряму (спеціальності) як довідники для студентів і викладацького складу та потенційних партнерів. Призначення інформаційних пакетів полягає у тому, щоб сприяти прозорості освітньо-професійної програми, сприяти орієнтуванню студентів на вибір відповідних програм підготовки фахівців і плануванню подальшого навчання, зокрема в інших вищих навчальних закладах, забезпечувати практичною інформацією.
     Інформаційні пакети повинні щорічно оновлюватися і бути легкодоступними для користувачів, зокрема в мережі Інтернет.
     Інформаційний пакет видається державною, англійською, а за необхідності також іншими мовами.
 
ВСТУП. ЩО ТАКЕ ЕСТS?

     Вступ містить стислий опис ЕСТS задля інформування студентів щодо організації навчального процесу.
 
І. НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

     А. Назва й адреса

     Повна назва й адреса, включаючи номери телефону, телефаксу (з кодом країни і області чи міста) та е-mail. Карта міста чи центру міста, або університетського містечка може дати хороше загальне уявлення про місце розташування навчального закладу та інших приміщень, що входять до його складу.
     Б. Академічний календар
     Академічний календар – узагальнений опис графіку навчального процесу і включає часові межі навчальних років, поділ програми навчання (семестри, триместри тощо), основні періоди контрольних заходів і канікул. В. Координатор ECTS від закладу
     Вичерпна інформація для встановлення ділових зв’язків, включаючи повне ім’я, адресу, номери телефону і телефаксу, e-mail як координатора, так і осіб, які його заміщують у випадку відсутності. Необхідно вказати години, коли можна зв’язатися з координатором особисто.
     Г. Загальний опис закладу
     Стисла історія закладу доповнюється його описом (рік заснування, історія розвитку, зміни назви, правоустановчі документи, кількісний і якісний склад науково-педагогічних працівників, наукові школи тощо), статус (державний, комунальний чи приватний, чи він є структурним підрозділом у складі університету), рівень акредитації (номер ліцензії, сертифікату про акредитацію і дату видачі), організаційна структура навчального закладу (структурні підрозділи).
     Д. Процедура допуску до навчання
     Інформація під цим заголовком є важливою для визначення порядку допуску до програми навчання. Вона повинна включати:
     · терміни подачі заяв;
     · строки реєстрації і подачі документів;
     · вимоги до рівня підготовленості студента для зарахування на курс програми навчання;
     · лінгвістичні вимоги, включаючи рівень майстерності, який рекомендується чи вимагається, будь-які завірені посвідчення про набуті навички і проходження курсів мовної підготовки чи здачу тестів на перевірку майстерності тощо;
     · інформацію щодо фінансових витрат студентів.
II. ЗАГАЛЬНА ПРАКТИЧНА ІНФОРМАЦІЯ

     А. Формальності, прийняті в Україні, щодо прийому студентів

     Візовий режим та реєстрація: детальна інформація про те, що очікуватиме особу, яка приїхала на навчання до закладу. Студентам необхідно надати вичерпну інформацію, що стосується формальностей, яких необхідно дотримуватися, щоб одержати дозвіл на поселення чи працю (де необхідно), і зареєструватися у відповідних державних, регіональних чи місцевих органах.
     Інформаційний пакет може містити перелік основних практичних питань, над якими студенту слід подумати перед від’їздом до України.
     Б. Як потрапити до закладу
     Крім надання офіційної поштової адреси, номерів телефону і телефаксу, e-mail, студентам слід точно знати, куди, коли і кому вони повинні повідомити про приїзд.
     В. Вартість проживання
     Слід надати інформацію про показник середньої вартості проживання у місці навчання. Рекомендується включати приклади можливих рівнів видатків за основними статтями, які слід передбачити у бюджеті студентів, на кілька місяців, а також інформацію про будь-які інші особливі зручності, доступні для студентів (ресторани, кафе тощо).
     Г. Забезпечення житлом
     Ця частина повинна містити детальну інформацію про осіб, з якими можна встановити контакт, місце і час, у межах навчального закладу чи іншого місця, де іноземні студенти можуть одержати пораду і допомогу в пошуку житла.
     Формальності, яких студентам, можливо, доведеться дотримуватися, повинні бути чітко перераховані за пунктами. Слід чітко встановити кінцеві терміни і правила реєстрації проживання. Вказати про наявність житла для студентів з особливими потребами. Студентів необхідно інформувати про порівняльні ціни на різні типи житла і пов’язані з ними витрати і формальності.
     Д. Здоров’я і страхування
     1. Медичне обслуговування
     Майбутнім студентам слід одержати інформацію про умови, за яких вони можуть користуватися медичним обслуговуванням і послугами лікарні.
     2. Студенти з особливими потребами
     Повна назва і адреса, номери телефону і телефаксу, скринька електронної пошти служби, куди можуть звернутися студенти з особливими потребами.
     3. Страхування
     Студентам слід надати інформацію про те, як одержати страховку за підтримки системи соціального страхового забезпечення України, і про альтернативи, які можуть бути доступними, для страхування здоров’я та життя від інших факторів ризику там, де державне забезпечення виявляється неадекватним.
     Е. Умови навчання
     1. Бібліотеки
     Надається інформація стосовно розміру, можливостей і місця знаходження бібліотеки і відповідних служб.
     Години роботи і періоди, умови тимчасового користування книгами повинні встановлюватися особливо чітко.
     2. Навчально-лабораторна база
     Інформація щодо забезпечення навчальними лабораторіями, комп’ютерами, доступ до мережі Internet, Intranet тощо.
     Є. Інша практична інформація
     Практична інформація про банки, громадський транспорт тощо. Ж. Позапрограмна діяльність і дозвілля
     Коротке посилання на студентське самоврядування чи інші студентські асоціації (формальності і умови членства) спортивної, культурної діяльності, доступної для студентів. Додаткова інформація про види дозвілля може надаватися окремо.
ІІІ. ФАКУЛЬТЕТ (ІНСТИТУТ тощо)

     А. Загальний опис факультету (інституту тощо)

     Інформація про факультет (інститут, кафедри тощо) і характерні особливості, що є загальними для всіх.
     1. Координатор ЕСТS від факультету (інституту тощо): вичерпна контактна інформація, що включає повну назву, адресу, e-mail, номери телефону і телефаксу, а також e-mail як координатора, так і тих, хто його заміщає. Вказати години, коли можна зв’язатись з координатором.
     2. Стислий опис структури й організації факультету (інституту тощо), включаючи кількість штатних працівників і студентів, а також основні напрямки науково-дослідної роботи.
     3. Стислий опис умов для навчання на факультеті (бібліотека, лабораторії, майстерні , їх обладнання тощо).
     4. Перелік запропонованих програм навчання з присвоєнням ступенів (бакалавр, магістр), кваліфікацій і тривалості навчання за кожною з них.
     5. Опис основних методів викладання і навчання, що використовуються, і способів оцінювання знань, умінь і навичок студентів, включаючи, наприклад, письмові й усні екзамени, результати виконання практичних, лабораторних завдань, успішне завершення виробничої практики, написання дипломної роботи.
     6. Шкала виставлення оцінок. Інформація повинна стосуватися системи, яку використовує заклад, та правил переведення її в шкалу оцінок за ЕСТS.
     Б. Ступенева структура
     1. Освітні та освітньо-кваліфікаційні рівні, за якими здійснюється підготовка фахівців з вищою освітою.
     Опис і структура конкретних освітньо-професійних програм підготовки, які пропонуються факультетом. Інформація про те, як студенти могли б виконати вимоги, необхідні для одержання певних кваліфікацій.
     2. Діаграма структури програми навчання
     Перелік навчальних дисциплін і практик із зазначенням обсягу у кредитах за ECTS. Корисною практикою є складання діаграм, таблиць, структурно-логічних схем тощо, що показують структуру навчання, із зазначенням числа кредитів за ЕСТS, призначених для кожного розділу програми навчання.
     В. Індивідуальні розділи програми навчання
     Всі розділи програми навчання (навчальні дисципліни, практики тощо) повинні бути включені в інформаційний пакет. Розділи програми навчання визначаються факультетом (інститутом тощо). У випадках, де наявність розділів програми навчання може залежати від мінімальної кількості студентів, яких приймають, цей мінімум повинен бути чітко визначеним.
     Хоча наукові дослідження вилучені з ЕСТS, студенти можуть брати участь у науково-дослідних роботах, якщо це є необхідним для здобуття відповідного ступеня чи кваліфікації. Відповідно до цього діяльність такого роду необхідно докладно висвітлити в інформаційному пакеті із зазначенням виділених кредитів, процедури оцінювання і описом методів.

     Опис індивідуальних розділів (навчальних програм дисциплін) програми навчання є найважливішою частиною інформаційного пакета. Його підготовка вимагає особливої уваги, і він повинен містити таку інформацію:
     1. Ідентифікація
     Назва розділу програми навчання і його шифр (якщо є).
     2. Опис
     Чіткий опис змісту кожного розділу. Незважаючи на стислість, інформація повинна бути достатньо детальною, щоб потенційні партнери могли зрозуміти теми, що пропонуються.
     3. Рівень
     Рівень розділу програми навчання може визначатися через посилання на:
     -Попередні умови: попередні компетенції (знання, уміння, навички), якими має володіти студент на початку вивчення розділу програми навчання, включаючи список літератури та інші навчальні матеріали з програми навчання.
     -Цілі та завдання: опис результатів навчання, що передбачаються з кожного розділу програми навчання з точки зору досягнення цілей навчання.
     -Бібліографію: навчальні книги чи інші навчальні матеріали, що будуть необхідними під час вивчення певного розділу програми навчання.
     4. Обов’язкові чи вибіркові розділи програми навчання
     Інформаційний пакет має задекларувати обов’язкові та вибіркові (за вибором студента) розділи програми навчання.
     5. Викладацький склад
     Варто подавати прізвище, ім’я, науковий ступінь, вчене звання науково-педагогічних працівників, які залучені до викладання кожного розділу програми навчання.
     6. Тривалість
     У загальну кількість часу, що офіційно вимагається для завершення вивчення певного розділу програми навчання, необхідно включити кількість годин, відведених на його вивчення кожного тижня, семестру чи триместру тощо, року програми навчання.
     7. Форми та методи навчання
     Надати детальну інформацію стосовно форм та методів навчання, годин, виділених на один тиждень, і кількості тижнів, відведених на засвоєння кожного розділу програми навчання.
     8. Оцінювання
     Характер, тривалість, вибір часу і повторюваності форм оцінювання, що є характерними для цього розділу програми навчання, необхідно навести і описати. Встановити періоди контрольних заходів.
     Навчальний заклад для студентів з особливими потребами може укладати угоди, за якими, наприклад, їм дозволяють користуватися під час контрольних заходів мовами, що не є офіційними у закладі, словниками чи збільшують ліміт часу для їх завершення тощо. Такі угоди повинні бути індивідуалізовані.
     Необхідно надати докладну інформацію щодо процедур проведення контрольних заходів.
     9. Мова
     Необхідно вказати розділи програми навчання, вивчення яких можливе не державною мовою.
ІV. СЛОВНИК

     Словник термінології, що використовується в інформаційному пакеті.

 
Витяг
з наказу Міністерства освіти і науки України
від 20 жовтня 2004 року №812

ПЕРЕЛІК
вищих навчальних закладів, у яких проводиться
педагогічний експеримент


     за напрямом 0101 Педагогічна освіта


     Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка
     Житомирський державний університет імені Івана Франка
     Кам’янець-Подільський державний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Кримський інженерно-педагогічний університет
     Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка
     Міжнародний університет “Рівненський економіко-гуманітарний інститут” імені академіка Степана Дем’янчука
     Миколаївський державний університет імені В.О. Сухомлинського
     Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова
     Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя
     Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського
     Рівненський державний гуманітарний університет
     Тернопільський національний педагогічний університет імені В.Гнатюка
     Уманський державний педагогічний університет імені П.Тичини
     Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди
     Херсонський державний університет
     Черкаський національний університет імені Б.Хмельницького
     Чернігівський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка
     Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича

     за напрямом 0102 Фізичне виховання і спорт

     Національний університет фізичного виховання і спорту України
     Херсонський державний університет

      за напрямом 0201 Культура

     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Східноєвропейський університет економіки і менеджменту

     за напрямом 0202 Мистецтво

     Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського
     Рівненський державний гуманітарний університет
     Черкаський державний технологічний університет

     за напрямом 0301 Філософія

     Київський національний університет імені Тараса Шевченка

     за напрямом 0302 Журналістика

     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Львівський банківський інститут

     за напрямом 0303 Історія

     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Львівський національний університет імені Івана Франка
     Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка
     Севастопольський національний інститут ядерної енергії та промисловості
     Тернопільський національний педагогічний університет імені В.Гнатюка

     за напрямом 0304 Міжнародні відносини

     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили
     Національний університет “Львівська політехніка”

     за напрямом 0305 Філологія

     Білоцерківський державний аграрний університет
     Волинський державний університет імені Лесі Українки
     Дніпропетровський національний університет
     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Донецький національний університет
     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Ізмаїльський державний гуманітарний університет
     Кіровоградський державний педагогічний університет імені В.Винниченка
     Київський національний лінгвістичний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка
     Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили
     Миколаївський державний університет імені В.О.Сухомлинського
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського
     “Харківський авіаційний інститут”
     Національний гірничий університет
     Черкаський державний технологічний університет

     за напрямом 0401 Психологія

     Житомирський державний університет імені Івана Франка
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Миколаївський державний університет імені В.О.Сухомлинського
     Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди
     Рівненський державний гуманітарний університет
     Херсонський державний університет
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”

     за напрямом 0402 Соціологія

     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова
     Харківський гуманітарний інститут “Народна українська академія”
     Херсонський державний університет
     Чернігівський державний інститут економіки і управління
     Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили

     за напрямом 0403 Політологія

     Донецький національний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили
     Ужгородський національний університет

     за напрямом 0501 Економіка і підприємництво

     Академія праці і соціальних відносин федерації професійних спілок України
     Білоцерківський державний аграрний університет
     Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаря
     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Донбаська національна академія будівництва і архітектури
     Донецький державний університет економіки і торгівлі імені М. Туган-Барановського
     Донецький національний університет
     Європейський університет фінансів, інформаційних систем, менеджменту і бізнесу
     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Київський національний економічний університет
     Київський національний торговельно-економічний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Київський національний університет технологій та дизайну
     Київський університет ринкових відносин
     Львівський банківський інститут
     Луцький державний технічний університет
     Міжнародний університет “Рівненський економіко-гуманітарний інститут” імені академіка Степана Дем’янчука
     Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”
     Національна академія державної податкової служби України
     Національний гірничий університет
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Національний університет “Острозька Академія”
     Національний університет водного господарства та природокористування
     Одеський державний економічний університет
     Одеський національний морський університет
     Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди
     Рівненський державний гуманітарний університет
     Східноєвропейський університет економіки і менеджменту
     Сумський національний аграрний університет
     Тернопільська академія народного господарства
     Українська державна академія залізничного транспорту
     Харківський національний економічний університет
     Харківський державний технічний університет сільського господарства
     Харківський національний університет радіоелектроніки
     Херсонський державний технічний університет
     Херсонський державний університет
     Хмельницький національний університет
     Хмельницький інститут бізнесу
     Черкаський державний технологічний університет
     Чернігівський державний інститут економіки і управління
     Чернівецький торговельно-економічний інститут
     Ялтинський інститут менеджменту

     за напрямом 0502 Менеджмент

     Білоцерківський державний аграрний університет
     Вінницький національний технічний університет
     Державна льотна академія України
     Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
     Донецький національний університет
     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Донбаська національна академія будівництва і архітектури
     Донецький державний університет економіки і торгівлі імені М. Туган-Барановського
     Європейський університет фінансів, інформаційних систем, менеджменту і бізнесу
     Житомирський державний університет імені Івана Франка
     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Київський національний торговельно-економічний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Київський національний університет технологій та дизайну
     Національний аграрний університет
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”
     Національний університет водного господарства та природокористування
     Національний гірничий університет
     Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Одеський національний морський університет
     Східноєвропейський університет економіки і менеджменту
     Сумський національний аграрний університет
     Тернопільська академія народного господарства
     Українська державна академія залізничного транспорту
     Харківський державний технічний університет сільського господарства
     Херсонський державний технічний університет
     Черкаська академія менеджменту
     Черкаський державний технологічний університет
     Чернігівський державний інститут економіки і управління
     Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича
     Ялтинський інститут менеджменту

     за напрямом 0503 Торгівля

     Київський національний торговельно-економічний університет

     за напрямом 0504 Туризм

     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Східноєвропейський університет економіки і менеджменту
     Чернігівський державний інститут економіки і управління

     за напрямом 0601 Право

     Білоцерківський державний аграрний університет
     Донецький національний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили
     Національна академія внутрішніх справ України
     Національний гірничий університет
     Одеський національний морський університет
     Сумський національний аграрний університет
     Херсонський державний університет
     Чернігівський державний інститут економіки і управління

     за напрямом 0701 Фізика

     Донецький національний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Львівський національний університет імені Івана Франка
     Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова
за напрямом 0702 Прикладна фізика

     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Львівський національний університет імені Івана Франка
     Національний університет “Львівська політехніка”

     за напрямом 0703 Хімія

     Донецький національний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Львівський національний університет імені Івана Франка
     Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова
     Ужгородський національний університет

     за напрямом 0704 Біологія

     Донецький національний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Львівський національний університет імені Івана Франка
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Рівненський державний гуманітарний університет
     Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича

     за напрямом 0705 Географія

     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова
     Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича

     за напрямом 0706 Гідрометеорологія

     Київський національний університет імені Тараса Шевченка

     за напрямом 0707 Геологія

     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Національний гірничий університет

     за напрямом 0708 Екологія

     Білоцерківський державний аграрний університет
     Вінницький національний технічний університет
     Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Донбаська національна академія будівництва і архітектури
     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили
     Національний гірничий університет
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Національний університет водного господарства та природокористування
     Одеська державна академія холоду
     Одеський державний екологічний університет
     Рівненський державний гуманітарний університет
     Харківська національна академія міського господарства
     Херсонський державний університет
     Хмельницький національний університет
     Черкаський державний технологічний університет

     за напрямом 0709 Геодезія, картографія та землевпорядкування

     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Національний гірничий університет
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Національний університет водного господарства та природокористування
     Чернігівський державний інститут економіки і управління

     за напрямом 0801 Математика

     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманов
     Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича

     за напрямом 0802 Прикладна математика

     Донецький національний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”
     Національний гірничий університет
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Національний університет водного господарства та природокористування
     Харківський національний університет радіоелектроніки
     Хмельницький національний університет
     Херсонський державний університет

     за напрямом 0803 Механіка

     Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”

     за напрямом 0804 Комп’ютерні науки

     Вінницький національний технічний університет
     Європейський університет фінансів, інформаційних систем, менеджменту і бізнесу
     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”
     Національний гірничий університет
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Одеський національний морський університет
     Тернопільська академія народного господарства
     Черкаський державний технологічний університет

     за напрямом 0201 Інженерне матеріалознавство

     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Приазовський державний технічний університет

     за напрямом 0902 Інженерна механіка

     Вінницький національний технічний університет
     Дніпродзержинський державний технічний університет
     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Донбаська національна академія будівництва і архітектури
     Донбаська державна машинобудівна академія
     Донецький державний університет економіки і торгівлі імені М. Туган-Барановського
     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Луцький державний технічний університет
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”
     Національний гірничий університет
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”
     Національний університет водного господарства та природокористування
     Одеський національний морський університет
     Приазовський державний технічний університет
     Тернопільський державний технічний університет імені І.Пулюя
     Українська державна академія залізничного транспорту
     Харківський державний технічний університет сільського господарства
     Хмельницький національний університет
     Черкаський державний технологічний університет

     за напрямом 0903 Гірництво

     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Національний гірничий університет
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Національний університет водного господарства та природокористування

     за напрямом 0904 Металургія

     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Національна металургійна академія України
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Приазовський державний технічний університет

     за напрямом 0905 Енергетика

     Вінницький національний технічний університет
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Національний університет водного господарства та природокористування
     Одеський національний морський університет
     Севастопольський національний інститут ядерної енергії та промисловості

     за напрямом 0906 Електротехніка

     Вінницький національний технічний університет
     Національний гірничий університет
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Севастопольський національний інститут ядерної енергії та промисловості
     Черкаський державний технологічний університет
     Харківський національний університет радіоелектроніки
     Херсонський державний технічний університет

     за напрямом 0907 Радіотехніка

     Вінницький національний технічний університет
     Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
     Запорізький національний технічний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Харківський національний університет радіоелектроніки
     Черкаський державний технологічний університет

     за напрямом 0909 Прилади

     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Черкаський державний технологічний університет
     Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили

     за напрямом 0910 Електронні апарати

     Вінницький національний технічний університет
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Харківський національний університет радіоелектроніки

     за напрямом 0911 Лазерна та оптоелектронна техніка

     Вінницький національний технічний університет
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Харківський національний університет радіоелектроніки

     за напрямом 0912 Акустотехніка

     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
за напрямом 0913 Метрологія та вимірювальна техніка

     Вінницький національний технічний університет
     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”
     Національний гірничий університет
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Харківський національний університет радіоелектроніки
за напрямом 0914 Комп’ютеризовані системи, автоматика і управління

     Вінницький національний технічний університет
     Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”
     Національний гірничий університет
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Одеська державна академія холоду
     Тернопільська академія народного господарства
     Харківський національний університет радіоелектроніки
     Хмельницький національний університет

     за напрямом 0916 Хімічна технологія та інженерія

     Національний університет “Львівська політехніка”
     Черкаський державний технологічний університет
     Севастопольський національний інститут ядерної енергії та промисловості

     за напрямом 0917 Харчова технологія та інженерія

     Донецький державний університет економіки і торгівлі імені М. Туган-Барановського
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Національний університет харчових технологій
     Сумський національний аграрний університет

     за напрямом 0918 Легка промисловість

     Хмельницький національний університет
за напрямом 0919 Механізація та електрифікація сільського господарства

     Миколаївський державний аграрний університет
     Подільський державний аграрно-технічний університет
     Сумський національний аграрний університет
     Харківський державний технічний університет сільського господарства

      за напрямом 0920 Лісозаготівля і деревообробка

     Український державний лісотехнічний університет

     за напрямом 0921 Будівництво

     Вінницький національний технічний університет
     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Донбаська національна академія будівництва і архітектури
     Київський національний університет будівництва та архітектури
     Національний університет “Львівська політехніка “
     Національний університет водного господарства та природокористування
     Одеський національний морський університет
     Сумський національний аграрний університет
     Черкаський державний технологічний університет

     за напрямом 0922 Електромеханіка

     Вінницький національний технічний університет
     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Національний гірничий університет
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”
     Національний університет “Львівська політехніка”
за напрямом 0924 Телекомунікації

     Вінницький національний технічний університет
     Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
     Запорізький національний технічний університет
     Національний гірничий університет
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Одеська національна академія зв’язку імені О.С. Попова
     Харківський національний університет радіоелектроніки

     за напрямом 0925 Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології

     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
     Національний гірничий університет
     Національна металургійна академія України
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Національний університет водного господарства та природокористування
     Одеська національна академія харчових технологій
     Севастопольський національний інститут ядерної енергії та промисловості
     Тернопільський державний технічний університет імені І.Пулюя
     Українська державна академія залізничного транспорту
     Харківський державний технічний університет сільського господарства

     за напрямом 0926 Водні ресурси

     Донбаська національна академія будівництва і архітектури
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Національний університет водного господарства та природокористування
     Чернігівський державний інститут економіки і управління

     за напрямом 0927 Видавничо-поліграфічна справа

     Українська академія друкарства
     Харківський національний університет радіоелектроніки

     за напрямом 0929 Біотехнологія

     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”

     за напрямом 1001 Авіація та космонавтика

     Державна льотна академія України Національний авіаційний університет
     Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”

     за напрямом 1005 Залізниці та залізнична техніка

     Українська державна академія залізничного транспорту

     за напрямом 1002 Кораблі та океанотехніка

     Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова
     Одеський національний морський університет

     за напрямом 1003 Судноводіння і енергетика суден

     Одеський національний морський університет
     Херсонський морський інститут

     за напрямом 1004 Транспортні технології

     Національний університет водного господарства та природокористування
     Одеський національний морський університет
     Українська державна академія залізничного транспорту

     за напрямом 1102 Фармація

     Національний університет “Львівська політехніка”

     за напрямом 1201 Архітектура

     Донбаський гірничо-металургійний університет
     Донбаська національна академія будівництва і архітектури
     Національний університет “Львівська політехніка”
     Національний університет водного господарства та природокористування

     за напрямом 1301 Агрономія

     Білоцерківський державний аграрний університет
     Національний аграрний університет
     Національний університет водного господарства та природокористування
     Подільський державний аграрно-технічний університет
     Сумський національний аграрний університет
     Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича

     за напрямом 1302 Зооіженерія

     Білоцерківський державний аграрний університет
     Миколаївський державний аграрний університет
     Сумський національний аграрний університет

     за напрямом 1303 Водні біоресурси

     Білоцерківський державний аграрний університет
     Національний університет водного господарства та природокористування

     за напрямом 1304 Лісове і садово-паркове господарство

     Український державний лісотехнічний університет

     за напрямом 1305 Ветеринарна медицина

     Білоцерківський державний аграрний університет
     Національний аграрний університет
     Подільський державний аграрно-технічний університет
     Сумський національний аграрний університет

     за напрямом 1405 Військові науки

     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Національна академія оборони України

     за напрямом 1501 Державне управління

      Національна академія державного управління при Президентові України

     за напрямом 1601 Інформаційна безпека

     Вінницький національний технічний університет
     Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
     Національний гірничий університет
     Харківський національний університет радіоелектроніки

     за напрямом Специфічні категорії

     Вінницький національний технічний університет
     Донецький державний університет управління
     Київський національний університет імені Тараса Шевченка
     Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”
     Черкаський державний технологічний університет
     Чернігівський державний інститут економіки і управління



1 коментар:

  1. Я настільки вдячний Elegantloanfirm за те, що ви допомогли мені отримати кредит у розмірі 600 000,00 доларів США за допомогою кредитного працівника Расса Гаррі, що я вам вічно вдячний. Моє життя перевернулося, мої фінанси влаштувалися, я зараз володію бізнесом, який я використовую для піклування про потреби моїх сімей. Я так вам вдячний, містере Русс, і Бог вас благословить. Ви можете зв’язатися з ними за фінансовою допомогою електронною поштою: Elegantloanfirm@hotmail.com для отримання фінансової допомоги.

    ВідповістиВидалити